Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Komputer a oczy

 

27 stycznia 2014

|

Kategoria: Zdrowie

 
Komputer a oczy

Autor: Zsuzsanna Kilian

Źródło: sxc.hu

Komputer to narzędzie elektroniczne, przy którym spędza się od kilku, nawet do kilkunastu godzin dziennie. Prócz problemów związanych z wadami kręgosłupa, zwiększoną możliwością pojawienia się otyłości, co wynika oczywiście z braku aktywności fizycznej, pojawiają się jeszcze problemy związane z oczami.

Nadmierne przesiadywanie przy komputerze, powoduje swędzenie, szczypanie, pękanie krwinek czy pogorszenie jakości widzenia. Czy jednak, faktycznie jest to spowodowane tylko i wyłącznie winą monitora?

Otóż monitor emituje promienie elektrostatyczne. Przyciągają one między innymi kurz oraz wszelkie mikroskopijne bakterie, które osiadają na skóry twarzy. Najbardziej wrażliwa jest ta część wokół oczu. Posiada najcieńszą warstwę ochronną. Stąd same oczy są już bardziej narażone na problemy. Sam komputer emituje mnóstwo ciepła, co powoduje emisję kolejnych promieni wymieszanych z ciepłym powietrzem, które w efekcie wysuszają pomieszczenie.

W momencie pracy w pomieszczeniu z klimatyzacją, wilgotność spada do poziomu minimum, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. suchego oka. Wiele osób, również z podobnych powodów bardzo często przeciera oczy, zwłaszcza, kiedy zaczynają już piec. Nie wolno zapominać, że komputer, a zwłaszcza klawiatura od komputera to siedlisko bakterii. W wielu badaniach można doszukiwać porównań pomiędzy bakteriami znajdującymi się na klawiaturze, a tymi w łazience. W momencie przecierania oczu, część bakterii może do nich trafiać.

Ciekawostką może być fakt, że monitor tuż po włączeniu produkuje największą ilość promieni elektrostatycznych. Trwa to około 15 minut. W związku z tym, zaleca się odczekanie tego okresu tuż po włączeniu monitora, a dopiero potem przystąpienie do pracy.

Najczęstsze problemy oczu spowodowane komputerem:

  • bóle głowy,
  • swędzenie, pieczenie,
  • łzawienie,
  • brak ostrego widzenia lub lekko rozmyte widzenie,
  • przymrużanie oczu żeby lepiej widzieć,
  • gorsze widzenie z daleka,
  • gorsze widzenie z bliska,
  • popękane krwinki,
  • zaburzona koncentracja.

Jak prawidłowo pracować przy komputerze?

Starsi graficy podpowiadają, że jednym z kluczem do sukcesów może być zielona tapeta. Wiadomo, że zielony uspokaja i pozwala się wyciszyć. Jego intensywność i sam odcień, korzystanie wpływają również na oczy. Więc, jeżeli pracuje się dużo przy komputerze, to ten kolor na ekranie monitora jest pierwszym elementem, który można zmienić. Dodatkowo, należy wystrzegać się odblasków od monitora. To, że pojawiają się na ekranie, świadczy o tym, że jest on źle ustawiony. Ich pojawianie się, zmusza to dodatkowego wysiłku oczu, przez co znów mniej się mruga, a same oczy jeszcze bardziej się wysuszają. Ustawienie komputera powinno być najlepiej pod oknem, tak aby można było, dać trochę odpoczynku oczu. Dobrym zabiegiem przy dużej ilości pacy przed komputerem jest właśnie patrzenie w dal. Dlatego też, nie zaleca się, aby komputer ustawiony był pod ścianą, ogranicza to kąt widzenia i nie znajduje miejsca dla oczu, w którym mogłyby chwilę odpocząć.

Istotną rolę odgrywa również oświetlenie. Po pierwsze, nie powinno ono świecić w twarz ani tym bardziej w monitor. Najlepsze są 100V żarówki, które dodatkowo można regulować, tak aby właśnie promienie światła nie padały bezpośrednio na monitor, a dodatkowo go oświetlały. Podobnie klawiaturę, która powinna być dobrze widoczna. Dobrym rozwiązaniem może być lampka stojąca lub biurkowa, która skierowana będzie np.: w przeciwną stronę lub ścianę, dzięki czemu miękkie światło oświetlać będzie tekst, ekran i klawiaturę, a główne promienie skoncentrują się na wyznaczonym miejscu.

Autor: Damian Nowaczek

 
 
Tagi: komputer, oczy, komputer a oczy, oczy a komputer, jak dbać o oczy, oczy przy komputerze, czy przez komputer można oślepnąć, zdrowe oczy, jak pracować przy komputerze

Komentarze