Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Astma oskrzelowa

 

10 grudnia 2012

|

Kategoria: Zdrowie

 
Astma oskrzelowa

Autor: Tradimus, lic. CC BY-SA 3.0

Źródło: Wikimedia Commons

Męczy cię ciągły kaszel, duszności lub nieustający katar? Być może chorujesz na niezwykle często występującą w ostatnich czasach astmę oskrzelową! Dowiedz się, jakie są najważniejsze wyznaczniki choroby i w razie potrzeby rozpocznij leczenie.
Czym jest jest astma oskrzelowa?

Astma (dychawica) oskrzelowa zaliczana jest do chorób przewlekłych. Atakuje górne drogi oddechowe i przyczynia się do nadreaktywności oskrzeli, którym towarzyszą liczne objawy.

Wyróżnia się kilka rodzajów astmy:

1. Atopową – powodują ją alergeny i dotyczy głównie dzieci i osób młodych.

2. Endogenną (nieatopową) -  dokładna przyczyna tego radzaju astmy jest nieznana. Wiadomo, że nie wywołuje jej czynnik alergiczny. Diagnozowana jest zwłaszcza u osób dojrzałych.

Choroba najczęściej dotyka osób młodych. Na świecie dotknęła już 10-15% dzieci. Liczba chorych w każdym wieku wzrasta z roku na rok. Szczególnie wysokie liczby odnotowuje się w miastach  uprzemysłowionych, o znacznym stopniu zanieczyszczenia środowiska. Ponadto w okresie zimowym oraz w czasie trwania smogu chorzy częściej trafiają do szpitala z powodu zaostrzenia objawów.

Poznaj objawy choroby!

Diagnoza astmy jest niezwykle trudna. Przypomina zwykłe zapalenie płuc. Różnica polega na tym, że ustępuje ona po podaniu antybiotyku, natomiast astma jest trudna do wyleczenia. W grupie zwiększonego ryzyka są dzieci astmatyków. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u potomstwa wynosi aż 30%!

Chorzy posiadają bardzo wrażliwe oskrzela i nawet najmniejszy czynnik drażniący powoduje ich zawężenie. W wyniku tego pojawiają się duszności, ciągły kaszel - suchy na przemian z mokrym   a także ból w klatce piersiowej. Powyższym objawom towarzyszy szybsze bicie serca oraz osłabienie po wysiłku fizycznym. Ponadto występują świsty i furczenia wywołane utrudnionym przepływem powietrza przez oskrzela i oskrzeliki. Mięśnie gładkie ich ścianek ulegają bowiem kurczeniu. Może ponadto zdarzyć się alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry oraz katar alergiczny.

Dlaczego dochodzi do astmy?

Najczęstszą przyczyną schorzenia jest alergia (90% przypadków!). Powodują ją alergeny pochodzenia zewnętrznego (astma atopowa), jak i pochodzące z organizmu ludzkiego (astma endogenna). Typowe alergeny to kurz, roztocze, pyłki roślinne, naskórek i sierść zwierzęca.
Uczulać mogą także spożywane pokarmy, np. mleko, jajka, białko przenicy, czekolada lub truskawki.

Czynnikami nasilającymi objawy są natomiast różne detergenty, a także pleśń. Również dym papierosowy oraz nieczyste, nieświeże powietrze może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Jak radzić sobie w przypadku choroby?

Przede wszystkim należy bacznie obserwować organizm. Objawy zewnętrzne, mimo że nie zawsze są jednoznaczne, mogą pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy lekarskiej. Chociaż rozpoznanie astmy wymaga czasu (musi wystąpić powtarzalność objawów), jest możliwe. Również wyjście z choroby, oczywiście przy odpowiednim leczeniu, nie jest fikcją. Choroba jest uleczalna.

Warto także zapoznać się z czynnikami, które pozwolą zminimalizować wystąpienie lub intensywność objawów. Przede wszystkim należy ograniczać kontakt z miejscami lub przedmiotami, które przyczyniają się do nasilenia choroby. Trzeba przeanalizować sytuacje, podczas których najczęściej występują dusznościi inne objawy choroby. Pod lupę trzeba wziąć miejsca, okoliczności, zapachy, pogodę oraz otaczające przedmioty. Powinno się również zwrócić szczególną uwagę na ludzi, z którymi chory spędza czas, a także na spożywane pokarmy.

Poadto czyste, świeże i często wietrzone mieszkanie obniży stopień natężenia objawów.  Przy sprzątaniu najlepiej używać łagodnych środków czyszczących. Należy również korzystać z właściwych  kosmetyków, produkowanych z myślą o alergikach. Chorym może pomóc rezygnacja ze zwierząt domowych, z posiadania dywanów oraz z palenia papierosów.

Astma oskrzelowa jest trudną, ale nie niemożliwą do wyleczenia chorobą. Jej przewlekłość często spędza sen z powiek. W leczeniu schorzenia nie można się jednak poddawać. Odpowiednio postawiona diagnoza, spożywanie właściwych leków, a także unikanie czynników nasilających postać choroby, przynoszą ulgę i ułatwiają w dochodzeniu do pełni zdrowia.

Źródła:

http://www.alergie.objawy.net/Objawy+astmy+oskrzelowej
http://www.alergie.choroby.biz/Astma+oskrzelowa
http://www.medical4u.pl/zdrowie/Objawy+astmy+oskrzelowej+u+dzieci-1058/
 
 
Tagi: astma, dychawica oskrzelowa, problemy z oddychaniem, diagnoza lekarska, zaburzenia oddychania, astma u dziecka, astma atopowa, astma endogenna

Komentarze