Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Otyłość brzuszna u mężczyzn

 

5 lutego 2014

|

Kategoria: Zdrowie mężczyzny

 
Otyłość brzuszna u mężczyzn

Źródło: sxc.hu

Otyłość brzuszna jest charakterystyczna dla mężczyzn. U kobiet częściej występuje otyłość pośladkowo-udowa, choć ten pierwszy typ otyłości może pojawić się po menopauzie. Otyłość brzuszna jest jednak bardziej niebezpieczna dla zdrowia, gdyż przyczynić się może do wystąpienia większej ilości chorób.

Otyłość typu „jabłko”, bo tak definiowany jest również ten rodzaj otyłości, powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej w rejonie jamy brzusznej. Otyłość brzuszna przyczynia się do powstania cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu czy nadciśnienia tętniczego.

Przyczyny otyłości brzusznej

Przyczyny są spowodowane trybem życia, czyli małą ilością aktywności fizycznej i jednocześnie wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Wszystko to jest wynikiem procesu starzenia się, na skutek którego stopniowa spada testosteron w organizmie mężczyzny. Taki moment nazywany jest również  andropauzą, czyli przekwitaniem. Jego przypuszczalny początek szacuje się na okres 40. roku życia, jednak trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy dokładnie jest początek tego procesu. W przypadku kobiet jest to ostatnia miesiączka, która zwiastuje menopauzę. Spadek testosteronu to nie tylko pojawienie się otyłości brzusznej lecz szereg zmian zachodzących w ciele mężczyzny. Wraz z spadkiem tego składnika, pogorszeniu ulega również masa mięśniowa, witalność, popęd seksualny i motywacja życiowa. Wraz z pojawieniem się otyłości, może pojawić się również depresja lub pogorszenie samopoczucia, gdyż dochodzi do zmian również w wyglądzie zewnętrznym.

Otyłość może pojawić się również wcześniej. Siedzący tryb życia znacznie przyczynia się do powstania tej choroby. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce to kolejny krok do otyłości. W ten sposób stosunek zapotrzebowania ilości kalorii dla organizmu jest większy niż zapotrzebowanie energetyczne. Organizm nie spala wszystkich ilości tłuszczu i w ten sposób odkłada je, najczęściej w żołądku. Każdy organizm inaczej reagować będzie na takie zmiany. Osoby posiadające „lepszą przemianę materii” na pewno mniej narażone są na ten proces, niż te ze słabymi predyspozycjami samoistnego „spalania” tłuszczu.

Zapobieganie otyłości brzusznej

Jak uniknąć otyłości? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zbilansowana dieta, odpowiednio dopasowana do danego człowieka i aktywność fizyczna. Wszystko to, dobrane również względem wieku danej osoby. Inny harmonogram i częstotliwość ćwiczeń zostanie przygotowany dla osoby 55 letniej a inny już dla 40 letniej. Najlepiej, aby obydwa procesy odbywały się po rozmowie ze specjalistą i przeprowadzeniu badań kontrolnych takich jak morfologia krwi. Dzięki temu uniknąć można konsekwencji wynikających np.: ze źle dobranej diety.

Jeżeli chodzi o dietę, to istotne jest, aby była bogata w witaminy typu A, B, C czy D jak i w kwas foliowy, magnez i inne składniki odpowiedzialne zarówno za sprawną pracę umysłu jak i ciała. Tego typu minerały znaleźć można w większość dostępnych owoców i warzyw, czyli pomarańczy, awokado, malin, pomidorów czy kalafiorów.

Aktywnością fizyczną dla osób w śrendim wieku może być żwawy marsz, jazda na rowerze czy bieganie. Dla seniora odpowiednią dawką sportu może być nawet intensywny spacer wokół parku. W obydwu sytuacjach ważne jest również unikanie ruchomych schodów, wind i zastąpić je wychodzeniem po schodach w miarę własnych możliwości. Dzięki temu, nawet idąc na zakupy, sprawiamy, że nasz organizm popracuje. Jest to ważne, gdyż wtedy dotlenieniu ulega również mózg, a same kości i mięśnie w ten sposób będą miały więcej energii na spalanie tłuszczu i innych niepotrzebnych składników.

 
 
Tagi: burzch, otyłość, mężczyzna, otyłość brzuszna, rodzaje otyłości, nadwaga, gruby brzuch, brzuch, brzuch piwny, piwny brzuch, otyłość u faceta

Komentarze