Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Niepłodność u mężczyzn

 

15 października 2013

|

Kategoria: Zdrowie mężczyzny

 
Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn może być wynikiem jakiejś choroby lub też powodem może być prowadzenie niezdrowego trybu życia. Objawia się brakiem możliwości zapłodnienia kobiety, a w efekcie wydaniem potomka na świat.

Co może powodować niepłodność u mężczyzny?

Do braku płodności u faceta, może dojść w wyniku pojawienia się jakiejś groźnej choroby, na przykład świnki czy rzeżączki, które spowodować mogą uszkodzenie jąder. Kolejne przyczyny mogą wynikać z wielu problemów takich jak skręcenia jąder, przemieszczenia lub nieprawidłowego położenia jąder, nieprawidłowej budowy prącia czy na przykład żylaków powrózka nasiennego. Wszystko to w efekcie objawiać się może niepłodnością. Czynniki mogą również tkwić w podłożu genetycznym.

Do drugiej grupy przyczyn, zaliczyć można nieprawidłową jakość nasienia. To z kolei spowodowane może być w dużej mierze niezdrowym trybem życia prowadzonym przez mężczyznę. Zaliczają się do tego używki, takie jak alkohol, kawa, papierosy, a zwłaszcza narkotyki.  Powodem może być również niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Najbardziej szkodliwym rodzajem pożywienia są popularne „fast foody” i „mrożonki”. Aktywność fizyczna zależy od rodzaju wykonywanej pracy, tyczy się to osób zwłaszcza pracującym przed komputerem.

Inne możliwe przyczyny niepłodności:

  • cukrzyca,
  • zapalenie nerek,
  • choroby trzustki,
  • gruźlica,
  • choroby na tle genetycznym,
  • noszenie obcisłych ubrań,
  • wiek powyżej 40 roku życia.

Jak sprawdzić czy jestem płodny?

Istnieje kilka sposobów, które umożliwiają sprawdzenie niepłodności u mężczyzny. Dodatkowo cechują się łatwością wykonania i niskimi kosztami. Jednym z najbardziej popularnych i najmniej kosztownych badań jest badanie nasienia. Specjaliści przeprowadzają badania na spermie uzyskanej głównie w wyniku masturbacji. Należy jednak zachować wstrzemięźliwość od alkoholu co najmniej trzy dni przed badaniem! Korzystne badania są wtedy, gdy co najmniej 30% plemników wykazuje prawidłową budowę, a 40% prawidłową ruchliwość. Po wynikach niezadowalających, zazwyczaj powtarza się badanie po upływie 2-3 miesięcy.

Jak leczyć niepłodność?

Po konsultacji ze specjalistą, należy dobrać sposób leczenia. Wszystko zależy od przyczyny. Jeżeli jest to wynik nieprawidłowej diety lub używek, to zaleca się po prostu zmianę diety, odstawienia używek i o poprawie aktywności fizycznej. W przypadku kiedy przyczyna jest związana z daną chorobą, to dobierany jest odpowiedni sposób leczenia. Jednym ze sposobów jest podawanie pacjentowi specjalnych hormonów, których zadaniem jest zwiększenie ilości i poprawa ruchliwości plemników. Niestety w niektórych przypadkach, nie jest możliwe wyleczenie niepłodności.

 
 
Tagi: niepłodność, brak płodnośći, jak sprawdzić czy jestem nie płodny, jak sprawdzić niepłodność, jak poprawić płodność, jak leczyć płodność, niepłodność u faceta, mój facet jest niepłodny, przyczyny niepłodności, co może powodować niepłodność, choroby penisa

Komentarze