Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Wyciek z brodawek sutkowych

 

12 sierpnia 2011

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Wyciek z brodawek sutkowych
Kobiece piersi zawsze budzą obiekt pożądania wśród panów, a i panie wzajemnie zazdroszczą sobie ponętnych kształtów. Mówi się przecież, że piersi to jeden z atutów kobiecości chociaż oczywiście nie najważniejszy. Pomimo tego kobiety nie dbają szczególnie o swój biust, chyba że zauwarzą coś niepokojącego jak np. wyciek z brodawki sutkowej.
Sutek to gruczoł zatem zauważenie wydzieliny w jednej lub obu brodawkach nie zawsze jest oznaką choroby. Często przyczyną tego zjawiska jest karmienie piersią. Wtedy wyciek z brodawki zaczyna się zanim dziecko pojawi się na świecie. Jeżeli kobieta dokona aborcji lub poroni, zwłaszcza gdy stało się to po 12 tygodniu ciąży z sutka może sączyć się wydzielina.

Zdarza się, ze wyciek jest przyczyną innych dolegliwości takich jak:  • Zaburzenia hormonalne,
  • Doustne środki hormonalne,
  • Leki uspokajające,
  • Brodawczak lub brodawczaki w przewodach mlecznych,
  • Zaburzenia tarczycy,

Wyciek krwisty z brodawki jest najczęściej objawem brodawczaka, brązowa lub zielona wydzielina zdarza się wśród kobiet z torbielowato-włóknistą chorobą sutka, natomiast płyn o barwie mleka (kiedy nie karmisz) jest przyczyną zaburzeń tarczycy lub zażywania niektórych leków.

Często lekarze nie potrafią zdefiniować dokładnej przyczyny wycieku i zrzucają to na zaburzenia hormonalne, zawsze jednak zalecają wykonanie badań, pod kątem obecności niezłośliwego nowotworu. Zdarza się, że wydzielina jest jednym z objawów nowotworu piersi. Nie należy zakładać czarnego scenariusza, gdyż wydzielina jest oznaką nowotworu tylko w przypadku 8% chorych. Badania jakie zaleci Ci lekarz rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą podjąć odpowiednie leczenie.
 
 
Tagi: piersi, brodawki, wyciek z kobiecej brodawki, zaburzenia tarczycy, brodawczaki, zapalenie przewodów mlecznych, zaburzenai hormonalne

Komentarze

pisze:Hej, świetny film :) A wiec tak. W necie mam...

pisze:Hej, świetny film :) A wiec tak. W necie mam już kilka swoich proukdtf3w i idzie mi dobrze. O sklepie myślę i to bardzo często, ale generalnie powstrzymuje mnie a zarazem to jest największym pro...

14 kwietnia 2014 14:21

~Sonu

Dodaj komentarz

Zobacz wszystkie komentarze