Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Płodność po porodzie

 

7 kwietnia 2014

|

Kategoria: Płodność

 
Płodność po porodzie

Źródło: LTM Communications

U niektórych kobiet miesiączka pojawia się tuż po porodzie, inne muszą czekać na nią parę miesięcy. Każdy organizm reaguje inaczej na czynniki, które wpływają na powrót płodności. Powód do niepokoju jest dopiero wtedy, gdy pierwsza miesiączka od odstawienia dziecka od piersi nie pojawiła się po pięciu miesiącach.

Karmienie piersią, a płodność

Niepłodność poporodowa wynika z podwyższonego poziomu prolaktyny. Ten hormon przysadki mózgowej decyduje o produkcji mleka, ale także blokuje owulację. Ten mechanizm pomaga kobiecie na kilka sposobów. Chroni ją przed kolejną ciążą, powoduje też, że kobieta nie miesiączkuje i nie traci cennego żelaza, które tak bardzo jest potrzebne niemowlakowi.

Brak płodności po porodzie utrzymuje się jednak, tylko przy całkowitym karmieniu piersią, które musi spełniać kilka warunków:

  • dziecko karmione jest wyłącznie piersią, bez dopajania i dokarmiania,
  • ilość karmień w ciągu doby jest nie mniejsza niż 5-6,
  • dziecko jest karmione także w nocy,
  • przerwy między karmieniami nie są dłuższe niż 4 godziny w dzień i do 6 godzin w nocy,
  • całkowity czas karmienia jest nie mniejszy niż 100 minut w ciągu doby.

Przy spełnieniu tych warunków, powstrzymane jest dojrzewanie komórki jajowej przez okres co najmniej 12. tygodni od porodu (jest to tzw. fizjologiczna niepłodność poporodowa). Obserwację swojego organizmu należy zacząć od 5-6 tygodniu po porodzie.

Przy podawaniu dziecku dodatkowo butelki lub przy włączeniu sztucznego karmienia zdolność do rozrodu może powrócić bardzo prędko (po 5 tygodniach). W takim przypadku za niepłodne można uważać tylko pierwsze trzy tygodnie po porodzie. W takim wypadku obserwacje należy rozpocząć od 4. tygodnia po porodzie.

Zasady obserwacji

W zależności od tego, jak karmiony był maluch, należy rozpocząć obserwacje ciała, aby dowiedzieć się kiedy pierwsza owulacja może nastąpić. Aby to stwierdzić trzeba badać swoje ciało przez około 10 – 14 dni. Bardzo ważne, aby w tym czasie nie współżyć, ponieważ pozostałości nasienie mogłyby stworzyć obraz śluzu.

Na podstawie obserwacji kobieta może stwierdzić, że „jest”:

  • typem suchym, czyli nie obserwuje żadnej wydzieliny, uznaje, że jest sucho;
  • typem wilgotnym, czyli zauważa stałą, niezmieniającą się wydzielinę;
  • typem mieszanym, czyli obserwuje i dni suche i wilgotne.

Ważnym aspektem jest również mierzenie temperatury, za pomocą specjalnego termometru owulacyjnego. Główne symptomy płodności tj. nadchodzącej owulacji to podniesiona przez okres co najmniej 3 dni temperatura, duża ilość klarownego, ciągliwego śluzu oraz odczucie wilgotności w pochwie. Jeśli jednak kobieta nie planuje kolejnego dziecka, warto udać się do lekarza specjalisty i zacząć stosować bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne, niż jedynie obserwacja swojego ciała.

Martyna Majkut

 
 
Tagi: ciąża po porodzie, płodność po porodzie, czy jestem płodna po porodzie, ciąża po ciąży, ciąża a płodność, płodność po urodzeniu, czy jestem płodna po urodzeniu, kiedy jest się płodną po urodzeniu

Komentarze