Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Depresja po rozstaniu

 

18 lutego 2014

|

Kategoria: Miłość i seks

 
Depresja po rozstaniu

Autor: Loleia\'s

Źródło: sxc.hu

Miłość jest jak narkotyk. Z takim porównaniem można bardzo często się spotkać. Jak się okazuje, jest w nim wiele prawdy. Rozstanie z drugą osobą porównywalne jest do bólu, który wywołany jest śmiercią członka rodziny, co oznacza, że emocje w tym okresie są ogromne.

Dlaczego można użyć porównania, że miłość jest jak narkotyk? Otóż „uczucie miłości” wpływa korzystnie na organizm, pobudzając proces powstawania endorfin, czyli składników odpowiedzialnych za szczęście. Wiele narkotyków w swoich założeniach ma działanie, które mają wywołać stan euforii, stan szczęścia. W momencie, kiedy narkoman przerywa przyjmowanie środków odurzających, odczuwa zwiększoną potrzebę zażycia narkotyku, czyli tak zwany „głód narkotykowy”. Człowiek zakochany również często jest w stanie „euforii”. Jednak po jakimś czasie organizm ludzki przyzwyczaja się do tego uczucia, tak jak w przypadku regularnego zażywania środków odurzających. Jednak, kiedy dochodzi do rozstania to miłość w pewnym stopniu się kończy. Wtedy dochodzi do sytuacji, że pojawia się zwiększona chęć odczuwania tego uczucia. Wszystko dlatego, że nagle pojawił się „jego brak” w organizmie. To właśnie dlatego w trakcie rozstania idealizuje się drugą osobę, przypomina najpiękniejsze chwile i odczuwa wzmożone uczucie miłości. W zależności od zaawansowania i długości relacji z byłym partnerem, skutki te będą trwać w różnych odstępach czasowych. U jednych ból związany z rozstaniem może potrwać kilka tygodni a u innych nawet pół roku.

Jakie są objawy depresji po rozstaniu?

  • Lęki i fobie – podstawowe objawy. Sam lęk może być długotrwały i co w nim najbardziej charakterystyczne – nie zawsze zrozumiane są powody lęku. Ten lęk i fobie mogą doprowadzić nawet do zwału serca. Najczęściej spowodowane są jednak niewiedzą przed przyszłością, która po rozstaniu staje się niepewna.
  • Poczucie braku sensu – prócz tego pojawiają się bardzo często myśli samobójcze. Zazwyczaj to jest w pierwszych okresach po zerwaniu. Jeżeli takie myśli i uczucia się nie pojawiają, to oznacza, że prawdopodobnie w ogóle nie pojawiła się depresja po związku, a podejście do całej sytuacji zachowuje „zdrowy dystans”.
  • Problemy z koncentracją – problemy z odpowiednim skupieniem się, to bardzo popularny objaw depresji po rozstaniu. Wszystkie myśli kręcą się wokół byłej osoby, co powoduje brak możliwości koncentracji na zadaniach bieżących.
  • Zaniedbanie wyglądu – to najczęstszy problem związany z depresją po rozstaniu. Pojawia się obojętność do samego siebie i myśli, że już nic w życiu się nie zmieni. Myśli o samotności. Wtedy pojawia się brak chęci dbania o własny wizerunek.
  • Brak aktywności – nie chodzi tutaj o sport czy o typową aktywność. Chodzi o bycie aktywnym społecznie. Osoby posiadające depresję po rozstaniu, mogą zrezygnować z kontaktów z otoczeniem nawet do momentu znalezienia w przyszłości innego partnera. To bardzo długotrwały i trudny proces depresji.
  • Brak apetytu,
  • ciągłe zmęczenie,
  • trudności z zasypianiem,
  • bóle głowy i migreny.

Jak uniknąć depresji po rozstaniu?

Nie ma złotego środka na to, by jak najszybciej pozbierać się po takiej trudnej sytuacji życiowej. Istnieje wiele poradników, które na celu mają wesprzeć ból związany z rozstaniem, ale nie sprawdza się to zawsze względem każdej osoby. Najważniejsze jest wsparcie bliskich osób, które pomogą dojść do siebie w tym trudnym okresie. Trzeba pamiętać, żeby nie robić nic na siłę a każdą próbę pomocy również rozsądnie rozważyć, bo nie zawsze mogą być zgodne z aktualnymi potrzebami, a własne dobro w tym okresie jest najbardziej istotne.

 
 
Tagi: depresja, depresja po rozstaniu, zerwanie, samotność, smutek, złamane serce, jak poradzić sobie ze złamanym sercem, rozwód, odejście partnera, zerwał ze mną

Komentarze