Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Przyczyny poronienia

 

28 kwietnia 2014

|

Kategoria: Ciąża

 
Przyczyny poronienia

Źródło: LTM Communications

Każda ciężarna kobieta jest zagrożona pewnym ryzykiem poronienia. Jest ono  powikłaniem ciąży powodującym samodzielne usunięcie się jaja płodowego z ciała matki, w momencie kiedy dziecko nie jest jeszcze zdolne do samodzielnego funkcjonowania.  Aby strata ciąży została określona poronieniem, musi ona trwać mniej niż 22 tygodnie.

Według statystyk ciąże traci około 20% kobiet, a aż 50% doświadcza poronienia nie będąc świadomym tego, że w takim stanie się znajdowało. Każda utrata wiąże się z bólem, nawet jeśli nie doszło do narodzin dziecka. Pary, które z niecierpliwością oczekują na pojawienie się potomstwa, często po takiej tragedii, przez dłuższy okres nie mogą powrócić do równowagi psychicznej i nie dotyczy to tylko matki, ale obojga rodziców. Przyczyna poronienia ma różne źródła, może wiązać się z samoistnymi uszkodzeniami płodu lub może być spowodowana różnymi czynnikami pochodzącymi z organizmu kobiety. Często do poronienia dochodzi we wczesnym stadium ciąży, co myli się z objawami miesiączki, gdyż są bardzo podobne, towarzyszy im przede wszystkim krwawienie, ostry ból brzucha.

Przyczyny poronień w pierwszym trymestrze

Ze strony jaja płodowego

Przyczyny poronień pochodzące ze strony jaja płodowego mają różne źródła. Mogą to być wady genetyczne płodu, które są związane z nieprawidłowościami w budowie lub nieodpowiedniej liczbie chromosomów. Zarodek może się po prostu rozwijać nieprawidłowo, lub częściowo zanikać, takie zjawisko jest określane mianem „zaśniadu zarodkowego ”. Nie muszą to być też jakieś poważne zmiany, często zdarza się tak, że jajo płodowe jest puste, nie znajduje się w nim żaden zarodek. Innym rodzajem zaśniadu jaki może się pojawić jest zaśniad krwisty, który powoduje nadmierne przekrwienie zarodka w wyniku czego dochodzi do jego obumarcia.

Ze strony matki

Poronienia spowodowane nieprawidłowościami, które mają miejsce w organizmie kobiety, często nie są jej winą. Do utraty ciąży może dojść w wyniku wad wrodzonych związanych z budową macicy. Mogą być one skutkiem poprzednich porodów, różnorodnych stanów zapalnych lub źle wykonanych zabiegów, czy operacji. Organizm kobiety może mieć obniżony układ odpornościowy, który może powodować częste choroby. Szczególnie groźna jest różyczka, świnka, opryszczka, jednak są to choroby przejściowe. Duży wpływ na przebieg ciąży mają stany przewlekłe, choroba tarczycy, cukrzyca, nieodpowiednie działanie nerek, wątroby, problemy z sercem bądź anemia. Sama kobieta oczywiście może wpłynąć na pewne czynniki powodujące zmniejszenie ryzyka wystąpienia poronienia. Przede wszystkim odpowiednią dietą, nienadużywaniem leków oraz porzuceniem wszelakich używek alkoholowych, czy nikotynowych.

Objawy i rodzaje poronień

Poronienie często jest mylone z objawami miesiączki, jednak jeśli kobieta jest świadoma swojej ciąży, powinna te oznaki przyjmować z zaniepokojeniem. Intensywność bólu i krwawienia może być różna, zależy to od organizmu oraz do rodzaju poronienia jaki występuje.

Podejrzenie utraty ciąży nie zawsze wiąże się z tym, że nie da się jej uratować. Jednym z rodzajów jest występujące u kobiet poronienie zagrażające. W konsekwencji nie dochodzi do wydalenia płodu, jest możliwość jego leczenia, która przede wszystkim polega na przebywaniu w pozycji leżącej, często w warunkach szpitalnych. Najczęściej jednak u kobiet występuje taki rodzaj poronienia, którego nie da się zatrzymać, objawy pojawiają się nagle i bardzo intensywnie, a towarzyszą im mocne skurcze oraz rozwieranie macicy. Czasami zdarza się nawet tak, że wydalenie jaja płodowego jest częściowe, co wiąże się z dodatkowym zabiegiem, który oczyści macicę. W innym przypadku, krwawienie nie ustąpi i może dojść do różnego rodzaju infekcji.  W niektórych przypadkach, macica nie podejmuje żadnej próby usunięcia z organizmu płodu. Wtedy to ciąża obumiera bezpośrednio w organizmie matki i zostaje tam przez pewnie okres czasu, jeśli jest to zbyt długo może dojść do zagrażających życiu infekcji oraz krwawienia.

Martyna Majkut

 
 
Tagi: przyczyny poronienia, dlaczego poroniłam, poronienie przyczyny, cukrzyca a poronienie, poroniłam dlaczego, ciąża po poronieniu, drugie dziecko po poronieniu, choroby zagrażające ciąży, choroby a poronienie, choroba a poronienie, poronienie a choroba

Komentarze