Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Ciąża
 

Przyczyny poronienia

 

28 kwietnia 2014

|

Kategoria: Ciąża

 

Przyczyny poronienia

Każda ciężarna kobieta jest zagrożona pewnym ryzykiem poronienia. Jest ono  powikłaniem ciąży powodującym samodzielne usunięcie się jaja płodowego z ciała matki, w momencie kiedy dziecko nie jest jeszcze zdolne do samodzielnego funkcjonowania.  Aby strata ciąży została określona poronieniem, musi ona trwać mniej niż 22 tygodnie.

 

Czytaj więcej

 
 

Ciąża urojona

 

8 stycznia 2014

|

Kategoria: Ciąża

 

Ciąża urojona

Niekiedy kobieta obsesyjnie wmawia sobie, że widzi u siebie typowe objawy ciąży, mimo, że wynik testu wykazuje coś zupełnie innego. Dlaczego tak jest?

 

Czytaj więcej

 
 

Konflikt RH - Konflikt Serologiczny

 

19 listopada 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Konflikt RH - Konflikt Serologiczny

Konflikt serologiczny ma miejsce w przypadku, gdy mamy do czynienia z różnicami między grupami krwi rodziców dziecka. Konflikt Rh może wywołać chorobę hemolityczną płodu. Jeszcze nie tak dawno budził ogromny niepokój wśród młodych rozdziców, dziś jednak nie stanowi większego zagrożenia dla mamy i dziecka.

 

Czytaj więcej

 
 

Pierwszy trymestr ciąży

 

21 października 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Pierwszy trymestr ciąży

Potwierdzenie ciąży przez lekarza lub zobaczenie dwóch kresek na teście ciążowym to początek zmian dla każdej kobiety. Zmiany te, w zależności od tego, czy dziecko było planowane, czy nie obejmą zarówno ciało, jak i psychikę młodej matki.

 

Czytaj więcej

 
 

Badania nad przeciwciałami przyszłych matek mogą wyjaśnić część przyczyn autyzmu

 

17 lipca 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Badania nad przeciwciałami przyszłych matek mogą wyjaśnić część przyczyn autyzmuTest przeprowadzony na sześciu przeciwciałach w krwi przyszłej matki może wykazać z ponad 99% pewnością, które dzieci są zagrożone ryzykiem zachorowania na autyzm. W badaniu opublikowanym w Translational Psychiatry naukowcy donoszą, że 23% wszystkich przypadków autyzmu może wynikać z obecności matczynych przeciwciał, które zaburzają rozwój mózgu płodu w czasie ciąży.

 

Czytaj więcej

 
 

Cesarskie cięcie a ryzyko otyłości

 

24 lutego 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Cesarskie cięcie a ryzyko otyłościOtyłość, która jest najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną, w Polsce dotyka około 2,5-12% dzieci. Jest ona spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej w stosunku do beztłuszczowej masy ciała. Mówiąc o beztłuszczowej masie ciała mamy na myśli masę kości, mięśni, narządów wewnętrznych, a także wody. Jak wynika z badań cięcia cesarskie są jedną z przyczyn występowania otyłości u dzieci.

 

Czytaj więcej

 
 

Kwas foliowy spożywany przez matki zmniejsza ryzyko dziecięcego autyzmu

 

22 lutego 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Kwas foliowy spożywany przez matki zmniejsza ryzyko dziecięcego autyzmuPopularny suplement witaminowy mocno zmniejsza ryzyko autyzmu u dziecka. Badania przeprowadzone na 85 tys. kobiet w Norwegii odkryły, że te z nich, które zaczęły spożywać kwas foliowy przed momentem zajścia w ciąże, w 40% mniej ryzykowały urodzeniem dziecka z nieprawidłowościami - jak donoszą reporterzy dziennika Medical Association.

 

Czytaj więcej

 
 

Jak wygląda poród bliźniaczy?

 

18 stycznia 2013

|

Kategoria: Ciąża

 

Jak wygląda poród bliźniaczy?Ciąża, oczekiwanie na narodziny dziecka, to okres wyjątkowy dla każdej kobiety. Ale myśl o porodzie niejedną z nas napełnia strachem. Boimy się trudu i bólu z nim związanego. A co w sytuacji, gdy okazuje się, że będziemy podwójnie szczęśliwe, ale równocześnie podwójnie zmęczone? Czy poród bliźniąt wygląda tak samo, jak jednego malucha? Niestety nie.

 

Czytaj więcej

 
 

Przyczyny poronienia

 

18 kwietnia 2012

|

Kategoria: Ciąża

 

Przyczyny poronieniaKrwawienia, które występują w czasie ciąży powinny wzbudzić niepokój przyszłej mamy. Głównymi przyczynami, które mogą doprowadzić do jego powstania na wczesnym etapie ciąży jest zagrażające lub dokonujące się poronienie. Czasami jednak krwawienie może pochodzić z innego źródła, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

 

Czytaj więcej

 
 

Torbiele jajników a ciąża

 

19 stycznia 2012

|

Kategoria: Ciąża

 

Torbiele jajników a ciążaTorbiele jajników to kobieca dolegliwość, która dotyka jej narządy rodne. W większości wypadków nie są one groźne i same znikają. Niektóre jednak wymagają interwencji medycznej. Często zdarza się, że małe torbiele wykrywane są w czasie badania ultrasonograficznego na wczesnym etapie ciąży.

 

Czytaj więcej